Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se svake godine 5. juna na godišnjicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda u Stockholmu (1972.) posvećene okolišu, na kojoj je usvojen Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda (UNEP), koji je temeljni dokument zaštite okoliša. Obilježavanje Svjetskog dana okoliša predstavlja najveće globalno dešavanje vezano za ekologiju i okoliš i koje je postalo jedno od osnovnih događaja kroz koje Ujedinjene Nacije širom svijeta podstiču svijest o zaštiti okoliša, te politički interes i akciju.
Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana okoliša usmjerena je na smanjivanje otpada od hrane i odvija se pod motom “Misli.Jedi.Štedi (Think.Eat.Save)”. Cilj je podizanje svijesti javnosti o važnosti racionalnog korištenja hrane, kao i predstavljanje problematike ovog pitanja i svih njegovih humanitarnih, ekonomskih i ekoloških implikacija donosiocima odluka, potrošačima i svim drugim uključenim stranama.
Čak jedna trećina proizvedene hrane završi kao otpad, što je velik finansijski i etički problem, ali mnogi ne znaju koliki je to problem za okoliš. To ne znači samo problem zbrinjavanja tog otpada već i to da smo za svu neiskorištenu hranu uzalud iskoristili sve resurse koji su nam bili potrebni za njenu proizvodnju, vodu, zemlju, đubriva, ali i gorivo iz transporta. To je velik pritisak na okoliš koji treba ostati na raspolaganju i budućim generacijama. Zato moramo početi od nas samih, a upravo je i cilj obilježavanja Dana zaštite okoliša da se ukaže na snagu i moć pojedinca i lokalne zajednice u rješavanju problema zaštite okoliša i usmjeravanja ka održivom razvoju. Svake godine 1,3 milijarde tona hrane završi kao otpad, što je jednako ukupnoj količini hrane proizvedenoj u subsaharskoj Africi. U isto vrijeme, jedno od sedmero ljudi u svijetu odlazi u krevet gladno, a više od 20.000 djece mlađe od pet godina umire svakoga dana od gladi.
Jedna trećina proizvedene hrane završi kao otpad, a čak polovina proizvedenog voća i povrća se baci. Stvaranje otpada od neiskorištene hrane nema samo finansijski uticaj. Ako ne iskoristimo hranu koju proizvedemo znači da smo uzalud iskoristili sve resurse koje smo uložili u njenu proizvodnju.
Sarajevo domaćin Svjetskog dana okoliša za region Evrope
U organizaciji Programa Ujedinjenih nacija za okoliš (UNEP), vlada u Bosni i Hercegovini i mnogobrojnih lokalnih partnera od 3. do 5. juna glavnom gradu BiH pripala je čast da u tri dana i nizom aktivnosti obilježi Svjetski dan okoliša, kao domaćin proslave za region Evrope. Glavna poruka sarajevske manifestacije biće: „Dijeli hranu, dijeli informacije, dijeli znanje“.
Poruka oslikava koncept dijeljenja kao univerzalni odgovor na globalne izazove današnjice i reflektuje tradiciju Bosne i Hercegovine i Sarajeva koja podrazumijeva pomaganje sugrađana, familije i susjeda, ali i stranaca, dijeleći svoje obroke s onima kojima je to potrebno.
Na sam Svjetski dan okoliša Predsjedništvo BiH bit će domaćin centralnog događaja obilježavanja ovog dana na kojem će biti prezentiran Izvještaj o stanju okoliša za BiH, te će biti upriličena svečana dodjela nagrada za konkurs o izvještavanju o okolišu OSCE- ove misije u BiH.
Svako od nas može i treba doprinijeti rješavanju ovog problema. Upravo je prihvaćanje odgovornosti, ali ukazivanje na snagu i moć pojedinca za rješavanje problema jedna od glavnih poruka dana zaštite okoliša.